İyi Sucuk Nasıl Yapılır?

Tarih: 08.03.2022 16:55
İyi Sucuk Nasıl Yapılır?

Kahvaltı sofralarına gelmesiyle sofranın lezzetini arttıran, özellikle çocukların çok sevdiği tost, sandviç, pizza gibi yiyeceklerin vazgeçilmez malzemesi, yumurtanın en yakın arkadaşı, Türk mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olan kuru fasulyenin dostu sucuk herkes tarafından beğenilerek tüketilen bir yiyecektir. Peki, iyi sucuk nasıl yapılır?


İyi Sucuk 

 
İster kahvaltıda, ister öğle yemeğinde, ister akşam yemeğinde isterse ateş başında ya da mangal keyfinde tüketeceğiniz sucuk, şişirilen ve kurutulan bağırsağın içerisine, özel baharatlarla harmanlanmış et kıymasının doldurulması ve fermente edilmesiyle elde edilmektedir. Üretici firmaya göre değişen özel baharat karışımları, sucuğun lezzetini değiştirir. Genellikle üreticilerin de iyi sucuk üretmek için uyguladığı bazı prosedürler bulunur. Ancak eğer sucuğu hazır almak yerine evde yapıyorsanız da iyi sucuk nasıl yapılır konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. 

Sucuk, neredeyse herkes tarafından beğenilen ve tüketilen bir lezzettir ancak işlenmiş olması ve yüksek kalori içermesi nedeniyle kimi zaman uzak durulan bir yiyecek olarak karşımıza çıkar. Ancak sucuğun faydaları düşünüldüğünde sucuktan uzak durmamalı ve kontrollü tüketimle hayatımızın her aşamasına onu ortak etmeliyiz. 

Eğer siz de içeriğinden emin olduğunuz, katkı maddelerinden arındırılmış, tamamen kendinizin yaptığı bir iyi sucuk tüketmek istiyorsanız ya da iyi sucuk nasıl yapılır, üreticiler iyi sucuk için nelere dikkat eder merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. İyi sucuk nasıl yapılır üzerine hazırladığımız bu yazımız, en eski fermente yiyecek olan sucuğu nasıl daha iyi yapacağınız konusunda da size rehberlik edecek. 

İyi sucuk yapımı sanıldığı kadar zor bir eylem değildir. Bazı noktalara dikkat edildiği takdirde iyi sucuklar almak ve iyi sucuk elde etmek mümkündür. Böylelikle diyetiniz ve beslenme alışkanlığınızdan vazgeçmeyerek bu lezzeti hayatınıza ortak edebilir ya da eşsiz lezzetlere sofranızı açabilirsiniz. Eğer siz de bir sucuk severseniz yazımızı dikkatle okuyun ve iyi sucuk nasıl yapılır konusunda uzmanlaşın!
 

Sucuk Nasıl Üretilir?

 
İyi sucuk yapımında kıyılmış, olgunlaştırılmış, belirli pH değerine ulaştırılmış etlerin özel baharatlarla harmanlanması mutlak bir zorunluluktur. Katkı maddeleri ve özel sucuk baharatı ile harmanlanan etler özel kılıflara doldurularak olgunlaşmaya bırakılmakta ve akabinde iyi sucuk elde edilmektedir.

Hayvanın cinsine göre sucuğun tadı da farklı olmaktadır. Sığır, manda, koyun, keçi ve kümes hayvanları kullanılarak yapılabilecek olan bu yiyecek, özel bir baharat karışımı ile harmanlanmakta ve lezzetini buradan almaktadır. Sucuğa lezzetini veren bu baharat karışımı; karabiber, kimyon, kırmızıbiber ve çeşni olarak da sarımsaktan oluşmaktadır. Hamurun kılıflara doldurulmasının ardından bir dizi işlem gereklidir. Bu işlemlere eksiksiz uymak, iyi sucuk elde etmek için de gereklidir. 

Üreticilerin sizlere iyi sucuk sunmak için üzerinde dikkatle durdukları bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır. 

1. İyi sucuk yapımı esnasında ilk aşama kullanılacak olan etin olgunlaştırılması olmalıdır. Kullanılacak olan et mutlaka olgunlaştırılmalı ve asitliği düşürülmüş olmalıdır. İyi sucuk için önerilen etin asitliği 5.4- 5.8 pH’a düşürülmesi gereklidir. Bunun için kesilmiş olan et bir vakit dinlendirilmelidir.
 
2.Olgunlaşması tamamlanan etler, kemiklerden ayrılarak büyük aynalı kıyma makinesinden geçirilmektedir. Burada kullanılan kıyma makinesinin büyük aynalı olması, bıçakların keskin olması önemlidir. Bu vesileyle parçalanma doğru olacaktır. Doğru parçalanma iyi sucuk elde etmek demektir.
 
3. Kıyma makinesinden geçirilen etlere, tuz, sodyum nitrit, askorbik asit (C vitamini) ve şeker eklenir. Bu maddeler kürlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, mozaik yapının oluşması ve kurumada yardımcı olması amacıyla yağ eklenir. Eklenen yağ, sucuğun yumuşaklık elde etmesinde ve iyileştirilmesinde de aktif rol oynar.
 
4. Hazırlanan hamura baharat karışımı eklenir. Üreticiye göre değişkenlik gösteren bu özel baharat karışımı ilave edilmiş hamur, karıştırma makinesine alınır. Bu makine içerisinde hava almayacak şekilde karıştırma işlemi gerçekleştirilir. Hamurun hava almadan karıştırılması, iyi sucuk üretmek için gereklidir.
 
5. Hava almayacak şekilde özel karıştırma makinelerinde karıştırılan hamur, doğal veya yapay kılıflara doldurulur. Doldurulma işleminden sonra tipine göre şekil verilerek bağlama işlemi gerçekleştirilir. Burada kullanılacak olan kılıfın yapısı iyi sucuk elde etmek ayrı bir önem taşımaktadır. Örneğin yapay kılıf kullanılacak ise, bu kılıflar oksijen ve su buharını geçirebilme özelliğine sahip olmalı, büzülebilen yapıda olmalıdır. Aksi takdirde sucuklar iyi olmayacaktır.
 
6.Bu aşamada, kılıflara doldurulan ve bağlanan sucuklar, askıya alınır. Birbirlerine değmeyecek şekilde askılara asılan sucuklar dinlenmeye bırakılır. Dinlenme aşamasında kılıflardaki sular süzülür ve hamur kılıfı iyice doldurur.  Bu işlemin tamamlanması için 10-15 derecede yaklaşık olarak 6-12 saat arası sucukların dinlendirilmesi gerekir.
 
7.Gerekli ortam ve sıcaklığın oluşturulmasıyla dinlendirilen sucuklar, olgunlaştırma odalarına alınır. Bu aşamada fermantasyonla birlikte kuruma sağlanmış olur. Bu işlem, üreticiye göre değişkenlik gösterebilir. Fermantasyon işlemi doğal yollarla olabildiği gibi sucuk hamuruna saf kültürlerin ilave edilmesiyle de yapılabilmektedir. Söz konusu fermantasyon aşamasında etler sürekli olarak kontrol edilmelidir. Son üründeki rutubetin yüzde kırk dolaylarına düşünceye kadar bu aşama devam etmelidir.
 
8.İyi sucuk yapımı hususundaki son aşama depolama ve ambalajlamadır. On derecenin altında %65-75 bağıl nem ve 0.05 m/sn hava akımı olan soğuk depolarda saklanmalı ve rutubeti yüzde kırka düşmüş, renk gelişim evresini tamamlamış, kesim yönünden uygun hale gelmiş, tat ve aroması oturmuş ürünler ambalajlanır. Ambalajlamadan sonraki aşama pazarlama aşaması olarak tanımlanır. 

Üreticiler, kaliteli et ve kaliteli üretim tesisleri kullandığı ve yukarıdaki maddelere uyduğu sürece iyi sucuk üretmektedir. 


Evde Yapılmış İyi Sucuk Nasıldır?

 
Hazır ve işlenmiş gıda tüketmiyor ancak yine de iyi sucuk yemek istiyorsanız evde sucuk yapabilirsiniz. Evde iyi sucuğu nasıl yapabilirim konusunda tereddütleriniz var ise yazımız size rehber olacak. Siz de belirli aşamalara dikkat etmeniz halinde evinizde kendi iyi sucuğunuzu üretebilirsiniz. Bu aşamalar şunlardır:

•Et seçimi,
•Hamurun hazırlanması,
•Hamurun tadını kontrol etmek,
•Bağırsakların hazırlanması,
•Bağırsakların doldurulması,
•Kurutma

Et seçiminde her zaman bildiğiniz üreticilere danışmanızda fayda vardır. Sultan Et kıyma kullanarak sucuğunuzu oldukça lezzetli hazırlayabilirsiniz. Ardından evde sucuk yapımı yazımızda belirttiğimiz malzemeleri temin edebilir ve hamurunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Baharat ve eti iyice yoğurduktan sonra dinlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bilinene göre evde iyi sucuklar yapmak için hamurun en az iki kez yoğrulması gereklidir. Yoğurma ve dinlendirme sucuktan iyi performans almak için zaruridir.
 
Hamurunuzu oluşturduktan ve güzelce yoğurduktan sonra en az 3-4; en fazla 12 saat kadar buzdolabında bekletmeniz gerekmektedir. Bu bekletme işleminin ardından hamuru tekrar yoğurmalı ve üzerini temiz bir bez ile örterek 24 saat buzdolabında bekletmelisiniz. 
Sucuk hamurunuzu 24 saatin sonunda kontrol etmelisiniz, bunun için hamurdan bir parça alarak köfte gibi pişirebilirsiniz. Ardından bağırsakları talimatlara uygun şekilde hazırlamalı ve doldurmalısınız. Hava almayacak şekilde doldurduğunuz bağırsakları birbirine değmeyecek şekilde asmalı ve kurutmaya bırakmalısınız. 

Buzdolabında üç hafta kadar beklettiğiniz sucuğunuz son derece lezzetli olacaktır. İyi sucuk elde etmek görüldüğü gibi kolaydır. Yalnızca belirlenen aşamalara dikkat etmek gereklidir. 
Yükleniyor...