Kobe Eti Nedir, Neden Bu Kadar Pahalı?

Tarih: 08.03.2022 16:30
Kobe Eti Nedir, Neden Bu Kadar Pahalı?
Özellikle son zamanlarda sıklıkla konuşulur hâle gelen kobe etinin lezzeti bir yana, asıl söz konusu olan özelliği, pahalılığı… Sahi, bir et ne kadar pahalı olabilir ki demeyin. Kobe etinin 100 gramı 3.000 TL’ye varan fiyatlara satılabiliyor. İyi de nedir bu eti bu kadar özel ve pahalı kılan? Bu yazımızda size Kobe etinden bahsedeceğiz…
 

Kobe Eti Nedir?


Kobe eti, yerel ve geleneksel bir et olarak Japonya’nın Wagyu bölgesinde özel çiftliklerde yetiştirilmektedir. Bölgenin iklimi, bu etlerin lezzetine lezzet katmaktadır ancak eti üretebilmek için yeterli olan şey sadece iklim değildir. Bu çiftliklerde doğan hayvanlar doğar doğmaz bağlanmakta ve hareket etmelerine müsaade edilmemektedir. Hayvanlar üç öğün kaliteli otlarla beslenmekte günde 20 litreye yakın arpa suyu içirilmektedir.

Bu şekilde bir yaşam süren hayvanlar, yaşamları boyunca hiç hareket etmedikleri için kasları gelişmemekte ve sertleşmemektedir. Bir diğer yandan bu hayvanlara her gün özel olarak masaj uygulanmakta ve bu sayede etlerinin doğru bir biçimde yağlanması sağlanmaktadır.

Hayvanların bu yaşamı 2 ila 2,5 yıl arasında sürmektedir. Sonrasında kesilen hayvanlardan elde edilen etlerin kilosu ise binlerce dolara satılmaktadır. Kimilerine göre dünyanın en lezzetli eti; kobe et, kimilerine göre hayvanlara yapılan işkenceler üzerinden elde edildiği için etik değildir ve Kobe eti yemek hayvan haklarına aykırıdır.

Kobe etinin üretiminin ve satışının yasaklanmasını isteyen birçok sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır ve bu kuruluşlar hayvan hakları dernekleri ile ortak olarak çalışmakta ve birçok etkinlik düzenlemektedir.

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Kobe eti üretilmeye devam edilmekte ve tüm dünyada lüks bir et olarak tüketilmektedir. Kâr marjı yüksek bir piyasa hâline gelen Kobe eti piyasasını durdurmak, günümüzde imkânsız görünmektedir.

Japonya’nın Wagyu bölgesinde yaşayan ve yıllardır Kobe eti yetiştiriciliği ile uğraşan kişiler ise hayvanlara yaşamları boyunca hiçbir eziyet ve işkence yapılmadığını, tüm hayvanların mutlu yaşadığını ve en iyi şekilde beslendiğini dile getirmekte ve bunun bir gelenek olduğunu belirterek yasaklanmasının da anlamsız olacağını savunmaktadır.
Yükleniyor...