Kırmızı Et Zararlı mı?


Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi kırmızı etin de fazlası zararlıdır. Ancak bu "fazla” tam olarak ne kadardır? Bunun belirli bir cevabı yoktur çünkü kırmızı et tüketim ihtiyacı kişiden kişiye değişebildiği gibi, kırmızı etin zararları da farklılık göstermektedir. Kimileri için kırmızı et tüketmek faydalıyken kimilerinin bu etten uzak durması daha faydalıdır.

Öncelikle kırmızı etin fazla tüketilmesinin belli başlı mide sorunlarına yol açabileceğini söylemek gerekmektedir. Sindirim sisteminin aşırı yorulmasıyla ortaya çıkan birçok soruna kırmızı et yol açmaktadır. Sindirimi zor olan kırmızı et, zamanla mide ağrılarına, kramplara, gazlara ve şişkinliklere yol açabilmektedir. Bu nedenle kırmızı etin iyi pişirilmesi ve olabildiğince hafif bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 

Fazla Kırmızı Et Tüketimi Bakın Neye Sebep Oluyor!


Bir diğer yandan safra kesesinde sorun olanlar da kırmızı et tükettiklerinde birtakım sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Bunun sebebi kırmızı etin vücuttaki safra üretimini artırmasıdır. Bu nedenle safra kesesi rahatsızlığı olanların kırmızı etten uzak durmaları gerekmektedir. Bu tür rahatsızlıklara sahip olanlar kırmızı et tükettikten sonra bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetlerinden yakınmaktadır.

Kırmızı et, bağırsak sorunları yaşayanlar için de zararlıdır. Bağırsakların çalışması için gerekli yumuşaklığı ve posayı sağlayamayan kırmızı et bu nedenle kabızlığa yol açmaktadır. Bu nedenle kırmızı et tüketimi mutlaka posalı sebzeler ve zeytinyağlı salatalar ile yapılmalıdır.

Eklem ağrılarından, böbrek taşlarından, gut hastalıklarından ve ürik asit sorunlarından şikayet eden hastaların da kırmızı et tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bunların haricinde kolesterol şikayetlerine sahip olanların da tıpkı kilo problemi olanlar gibi kırmızı etten uzak durması, tercih etseler bile koyun etini değil dana etini tercih etmeleri gerekmektedir. Çünkü koyun eti içerdiği doğal yağlar sebebiyle sadece bu hastalıkların değil aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının da tetikleyicisi konumunda bulunmaktadır. Ancak dana etinin az yağ ve lif oranı bu tehlikeyi biraz olsun ortadan kaldırmaktadır. 

Her ne sebeple olursa olsun et tükettikten sonra bunlar ya da bunlara benzer şikayetlerinizin oluşması hâlinde doktorunuza danışmanız ve et tüketiminiz konusunda ayrıntılı bilgi almanız gerekmektedir.
Yükleniyor...