Et Izgarası Nasıl Temizlenir?

Et yemeklerini hazırlamak, pişirmek ve yemek; güzel ve vazgeçilmez bir keyif… Ancak bir de her şey bittikten sonra et ızgaralarının temizlenmesi var ki, herkes bu görevi birbirine yıkmaya pek hevesli… Bu yazımızda size et ızgarası temizlemenin inceliklerini sunacağız. Böylelikle bu zor iş de sizin için bir kabus olmaktan çıkacak…
 

Sağlıklı Ve Kaliteli Bir Mangal Izgarası Nasıl Olmalıdır?


Her yemekte olduğu gibi et pişirmekte de birinci kural, hijyendir. Izgaralar üzerinde kalan yağ ve gıda artıkları bir sonraki kullanım için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Düzenli olarak temizlenmeyen ızgaralar; etin tadına olumsuz yönde etki edebileceği gibi sağlığımız açısından da oldukça tehlikelidir. Bu nedenle ızgaraların her kullanımdan sonra güzel bir şekilde temizlenmesi ve tüm gıda ve yağ atıklarının ızgaradan uzaklaştırılması gerekmektedir.
 

Izgara Temizliğinde Sirke Kullanımı


Gaz ya da elektrik gücüyle çalışan ızgaraları temizlemek için ilk önce gaz ve elektrik ile olan ilişkisini kesmek ve ızgaranın soğumasını beklemek gerekmektedir. Izgara soğuduktan sonra hafifçe ıslatıp bir çay bardağı sirkeye iki çay bardağı limon suyunu karıştırarak ızgaranın her yerine sürebilir, bu işlem için bir püskürtme şişesi kullanabilirsiniz. Sirke ve limon ızgaranın üzerinde bekledikten 15 dakika sonra yağ ve gıda artıklarını sert bir fırça yardımıyla çıkarıp ızgarayı yıkayabilirsiniz. Izgara temizliğinde kimyasal madde kullanılmaması, sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

Sirke ve limon da oldukça güçlü temizleyiciler olarak ızgara temizliğinde size gerekli yardımı sağlayacaktır.

Temizliği zor olarak bilinen kömürlü mangalların temizliği de oldukça basittir. Kömürlü mangalların da soğuduğundan ve ateşten uzaklaştırıldığından emin olunduktan sonra, sirke ve limon karışımı ile temizliği mümkündür.

Bu karışım, kömürlü mangalda 20 dakika kalmalıdır. Ardından sert bir fırça ya da spatula yardımıyla ızgaranın üzerinde bulunan atıkları uzaklaştırabilir ve ızgarayı durulayabilirsiniz.
Bir sonraki kullanımda temiz ızgara üzerine hiçbir malzeme koymadan önce yarım kesilmiş bir soğanı ateşin üzerinde gezdirerek hem ızgarayı pişirme işlemine hazırlayabilir hem de ızgara üzerinde gerekli sterilize işlemini yapmış olursunuz. Her kullanımdan sonra ızgaraların temizlenmesi, ızgaraların kullanım ömrünü de uzatmakta ve daha verimli bir kullanım sunmaktadır.
Yükleniyor...