En Kaliteli Et Hayvanın Neresinden Çıkar?

Tarih: 08.03.2022 12:38
En Kaliteli Et Hayvanın Neresinden Çıkar?
Bilindiği gibi et, beslenme ve protein kaynaklarımızın en başında gelmektedir. Ancak etin her kısmı gerek sertlik gerek lezzet gerekse uygun oldukları pişirme yöntemleri açısından farklılık göstermektedir. Bu nedenle fiyatları da değişiklik göstermektedir. Bu yazıda dana ve koyun etlerinin bölümlerini ve bu bölümlerden neler yapılabileceğini sizlere sunacağız.
 

Hangi Et Hangi Bölgelerden Kesiliyor?


İlk olarak dana etinden başlayalım. Dana eti farklı birçok şekilde değerlendirilebilmektedir. Örneğin dana gerdanı tek başına pişirilebildiği gibi kıyma ya da sote olarak da kullanılabilmektedir. Dananın omuz-kürek kısmı ise kuşbaşı hazırlamak için en uygun bölgelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Buralar bazen biftek için de kullanılabilir.

Hamburgerler için hazırlanan büyük köfteler dananın ön göğüs kısmından hazırlanmaktadır.  Dananın sırtı ise rosto, bonfile ve biftek yapımında kullanılmaktadır. Bunun nedeni bu alanın oldukça yağsız ve kaliteli bir ete sahip olmasıdır.
Kontrfile, Antrikot T-Bone ve Pirzola gibi kaliteli ve lezzetli etler de dananın sırt kısmından kuyruk sokumuna kadar olan bölgeden çıkmaktadır. Dananın alt kısımlarına geldiğimizde ise but kısmından çıkan kuyruk etini görebiliriz. Bu etten sıklıkla haşlama yapılmaktadır. Ayrıca bu kısımdan çıkar nuar ve kontrnuar etleri de yağsız etler olduğundan yüksek kalitededir. Dananın döş kısmından ise genellikle yemeklik etler çıkartılmaktadır.
Koyun etinde ise durum danaya göre biraz daha farklılık göstermektedir. Dana etine nazaran daha az bölgeye sahip olan koyun etinin gerdanı da tıpkı dana eti gibi haşlamaya uygundur. Ayrıca koyun gerdanından oldukça lezzetli sebze yemekleri de çıkmaktadır.

Koyun kol kısmından çıkan etler kapama ve haşlama gibi yemeklerde kullanılırken, rosto ve kuşbaşı etler de buradan çıkartılabilmektedir. Koyun kıyması yapılırken buradan da et seçilebilmektedir. Koyunun sırt kısmından çıkan etler, danada olduğu gibi en yüksek kalitedeki etler olmaktadır. Buradan çıkan küşneme ve fileto, oldukça lezzetli yemeklerde tek olarak kullanılmaktadır. Ayrıca buradan pirzola ve beyti de çıkmaktadır.

Koyunun but kısmı ise kavurmalar, sulu yemekler, haşlamalar ve kıyma için uygundur. Ayrıca buradan çıkan etlerden çok iyi fırın yemekleri de çıkmaktadır.
Yükleniyor...