Sucuk Pişirme Yöntemleri

Tarih: 08.03.2022 17:27
Sucuk Pişirme Yöntemleri
Sucuk, herkesin severek tükettiği ve sofraların olmazsa olmazı diye düşündüğü çok sevilen bir yiyecektir. Her öğünde yenilebilir olması, kendine has tadı ve kokusu, kolay tüketilebilme özelliği nedeniyle herkesin yöneldiği bu yiyecek, diğer yemeklere oranla çok daha kolay pişirilebilir gibi düşünülür. 

Sucuk pişirme, elbette diğer yemeklere oranla çok daha kolay meydana gelen bir işlemdir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde sucuk pişirme hem çok daha rahat olacak hem de pişirilme aşamasında sucuk lezzetinden bir şey kaybetmeyecektir.
İyi bir sucuk pişirme için yazımızda belirttiğimiz püf noktalara dikkat edebilir ve siz de lezzetli sucuklar pişirebilirsiniz. Peki, sucuk nasıl pişirilir? Sucuk pişirme konusunda nelere dikkat etmeliyiz? En lezzetli sucuk pişirme tarifleri nelerdir? İşte yazımızda.
 

Sucuk Nasıl Pişirilir?


Sucuk nasıl pişirilir konusunda tereddütleriniz var ise, lezzetli ve doğru bir pişirme arıyorsanız bu yazımız tam size göre! Önerilen tavsiyelere uyduğunuz sürece siz de güzel sucuklar pişirebilirsiniz. Günün her öğününde severek tükettiğiniz sucuk, doğru pişirme taktikleriyle daha da lezzetlenecek ve adeta bir lezzet şölenine dönüşecek.


Ocakta Sucuk Pişirme


Sucuk pişirme için ilk olarak, pişirme yapılacak kabı doğru seçmelisiniz. Ocak üzerinde sucuk pişirme yapacaksanız, yapışmaz yüzeye sahip bir araç seçmelisiniz. Bir teflon tava, bakır tava ya da granit tava, işinizi görecek doğru bir tercih olacaktır.

Kap seçiminizi yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken diğer ayrıntı ise sucuğunuzun içindeki yağ oranıdır. Sucuğunuz az yağlı ise, tavanın dibine birkaç damla sıvı yağ dökmeniz gerekebilir. Ancak sucuğun orta yağlı ya da tam yağlı olması durumunda yağ eklemenize gerek yoktur. Bu aşamada eklediğiniz ekstra yağ hem kolesterol açısından sağlığınızı olumsuz etkiler hem de sucuğun tadında değişiklikler meydana gelmesine neden olur. Sucuk zaten yapısı itibariyle yağlı bir yiyecektir ve pişirilme aşamasında yağ salar. Bu nedenle lezzet konusunda sıkıntılar yaşamanız olasıdır.

Pişirme kabı ve sucuk cinsinden sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada ateş ayarıdır. Orta derecede ateşte ısıtmış olduğunuz tavaya dış kabukları soyulmuş ve yaklaşık bir parmak inceliğinde doğranmış sucukları koymalı ve sucuk pişirme işlemine geçmelisiniz.

Sucuğu ısıtılmış tavaya koyduktan sonra sucuğun üst tarafı pişene kadar beklemelisiniz. Bir yüzün pişmesi halinde diğer yüze geçmelisiniz. Her iki tarafın da eşit pişmesi halinde sucuğu ocaktan alabilirsiniz.

Kullandığınız tava eğer kapaklı ise, tavanın kapağını her iki yüzde de sucuk pişirme meydana gelene kadar kapalı tutabilirsiniz. Bu işlem, sucuklarınızın daha sulu kalmasını haliyle daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.


Mangal ya da Barbeküde Sucuk Pişirme 


Sucuk mangal ve barbekü keyiflerinin olmazsa olmaz bir yiyeceğidir. Eğer sucuğu mangal ya da barbeküde pişirecekseniz dikkat etmeniz gereken başka sucuk pişirme noktalar vardır. Peki, mangalda sucuk pişirme nasıldır?

İlk olarak sucukların bağırsak kılıfını yani dış kabuklarını soymalı ve iri parçalar halinde sucuğu dilimlemelisiniz. Bu, sucuğun ateş üzerinde yağını çok daha çabuk salacağı içindir. Sucuğun kurumaması için daha iri parçalara bölmek, sucuğun yumuşak ve lezzetli kalması için gereklidir. Ayrıca fazla pişen et de sizin sağlığınız için zararlıdır.

Sucuğu mangal ya da barbeküde pişireceğiniz vakit, ateşe doğrudan temas ettirmemelisiniz. Bu, istenmeyen sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Sucuk pişirme esnasında yeterli süreyi aşmamalı, her iki yüzeyin de eşit pişmesi halinde sucuğu ateşten almalısınız. Bu, hem sucuğun daha lezzetli olmasına hem de sağlığınız için bir zararı olmamasına yarayacaktır. 
 

Sucuğun Lezzetli Pişmesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz


Sucuk pişirme, diğer yemeklere göre her zaman daha kolaydır. Ancak unutulmamalıdır ki sucuk kızartmak ve sucuk pişirmek birbirinden çok ayrı şeylerdir. Sucuk, pişirildiği zaman daha sulu kalır ve her zaman kendi lezzetini içinde barındırır. Bu nedenle kızartmaya mahal vermeden sucuğu doğru şekilde pişirmeli ve bu eşsiz lezzetten ödün vermemelisiniz. 
Sucuk pişirme, çok yönlüdür. Sucuğu tavada, sahanda, sac üzerinde, tost makinesinde, fırında pişirebilmeniz olasıdır. Her biri için ayrı püf noktalar vardır. Her ayrı pişirme tekniği için, sucuğu ayrı boyutlarda dilimlemeniz gerekir. 

Sucuğun yağ oranı, pişirilme ardından oluşan lezzeti de doğrudan etkileyecektir. Eğer sucuğunuz az yağlı ise pişirirken yağ koymanız gerekir. Fakat sucuğunuz orta yağlı ya da tam yağlı ise yağ kullanmamalısınız. Az yağlı sucuklarda, pişireceğiniz yere az miktarda yağ koyabilirsiniz. Fırında pişirecekseniz de yağlı kâğıt üzerinde pişirebilirsiniz. 

Bir başka sucuk pişirme tekniğinde de sucukları uygun kalınlıkta kestikten sonra, ısıtılmış tavaya alınması ve üzerine iki kaşık kadar su gezdirilmesidir. Bu, sucuğun daha sulu kalmasına olanak tanırken lezzetli olmasına yol açar. 


Sucuk Pişirmek Sucuğun Lezzeti Kadar Önemlidir


Sucuk pişirme konusunda en önemli aşama sucuk seçimidir. Sucuğu kaliteli seçmeniz, sonucunda alacağınız lezzeti de arttıracaktır. Kıyma ve baharat dengesi iyi sağlanmış sucuklar her zaman daha lezzetlidir. Yağ oranı da sucuğun lezzetini doğrudan etkiler.

Unutulmamalıdır ki sucuk pişirmek de sucuğun lezzeti kadar önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki aşamalara uymalı ve lezzetli sucuklarla tanışmalısınız. 
 
 • İlk olarak tavanın altını orta derece ateşte ısıtın,
 • Tavanın yaklaşık olarak 1-1,5 dk kadar ısınmasına dikkat edin,
 • Sucukları yarım parmak ile bir parmak arasında kalınlıkta kesin ve tavaya dizin,
 • Sucuğun bir yüzünü 7 saniye pişirin,
 • Bir yüzü pişen sucuğu çevirerek diğer yüzünü de 7 saniye pişirin,
 • İki yüzü de piştikten sonra ocağın altını kapatın,
 • Sucukların üzerine birkaç damla su serpiştirin,
 • Damak tadınıza göre birkaç damla limon sıkabilirsiniz. 


Tavada Kaşarlı Sucuk Tarifi 


Sucuk, her zaman yeni tatlara açık bir gıda olmuştur. Kendi lezzeti, içine girdiği her tarifi daha güzel hale getirir. Bu nedenle sucuk pişirme üzerine sayısız tarif bulunur. Sade sucuk pişirmek artık hoşunuza gitmiyor ve yeni tatlar arıyorsanız bu tarifimiz tam da size göre. İster sabah kahvaltılarında ister öğle yemeklerinde severek tüketeceğiniz bu tarif, sucuğa en çok yakışan kaşarla geliyor. Sucuk pişirmek artık çok lezzetli!
 

Malzemeler:

 
 • Dış kabuğu soyulmuş ve dilimlenmiş Sultan sucuk,
 • Bir bardak kadar kaşar peyniri rendesi,
 • Bir çorba kaşığı tereyağı


Yapılışı: 

 
 • Tavanızın altını orta derecede yaktığınız ateşte birkaç dakika ısıtın ve bir çorba kaşığı tereyağını ilave edin,
 • Tereyağı ısındıktan sonra sucukları ekleyin,
 • Sucukların her iki yanını da eşit olarak pişirdikten sonra kaşar rendelerini ilave edin,
 • Tavanın kapağını kapatarak kaşarların erimesini bekleyin,
 • Kaşarlar eridikten sonra sıcak servis yapın ve afiyetle tüketin.


Kekikli Sucuk Kavurma


Her zaman sade sucuk pişirmek istemeyenler için bir başka lezzetli tarif de kekikli sucuk kavurmasıdır.


Malzemeler:

 
 • 250 gram dilimlenmiş Sultan Sucuk,
 • 1 adet sivri ya da çarliston biber,
 • 2 küçük boy domates,
 • 1 yk tereyağı,
 • 1yk sıvıyağ,
 • 1 tutam taze kekik.


Yapılışı:

 
 • Sucukları ve biberleri verev şeklinde kesin, 
 • Domatesleri dilimleyin,
 • Tavada tereyağı ve sıvıyağı ısıtın, yağ kızdıktan sonra biberleri soteleyin,
 • Sotelenen biberlerin üzerine domatesleri alın,
 • Domatesler su saldıktan sonra kekikleri ilave edin,
 • Sucukları en son ilave edip yaklaşık 1 dk soteleyin.
 • Bu eşsiz lezzetin tadını çıkarın.
Yükleniyor...