Köfte

Sultan Köfte

Her yaştan kişinin büyük bir keyifle tükettiği geleneksel lezzetlerimizden olan köfte çeşitleri sitemizde en taze ve katkısız olarak size ulaştırılmak üzere hazırlanmıştır. Farklı yörelere özgü köfte çeşitlerinin yanı sıra farklı damak zevklerine uygun köfte çeşitleri de sitemizde mevcuttur. Adana, İzmir, İnegöl bölgelerinin lezzetli köfte çeşitleri olmasıyla birlikte kaşarlı, hamburger, ızgara ve kasap köfte çeşitleri de sitemizde mevcuttur.

Köfte Ürünlerimiz Farklı Çeşit ve Lezzettedir

Sultan köfte çeşitleri seçenek fazlalığıyla damaklarınıza bir lezzet şöleni yaşatmak için hazırlanmıştır. Veteriner hekimlerimizin kontrolü altında kesilen dana etleri kıyma makinesinde çekildikten sonra yağ ve protein dengesi ayarlandıktan sonra satışa sunulmaktadır. Ürünün içeriğine göre özel baharatlarla harmanlanan köfte çeşitleri en doğal ve taze haliyle sizlere ulaştırılmak için hazırlanmıştır. Köfte çeşitlerinin bu kadar fazla olması onu her damağa uygun bir lezzet haline getirmiştir. Özellikle çocukların ekmek arası atıştırmalık olarak tüketmekten zevk aldığı köfteler çocukların gelişimi açısından oldukça yararlı vitamin ve minerallere sahiptir. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti köfte farklı ülkelerde de ismini duyurmuştur. Özel baharatlarla harmanlanmış bu özel yemeğin ismini duyurmasına şaşırmamak lazım. Sade olarak tüketilebileceği gibi, yanında pilav, makarna gibi yemek çeşitleriyle de oldukça lezzetli bir öğün geçirebilirsiniz. Diyette olan kişiler ise yanında herhangi bir yiyecek olmadan ızgarada pişirilmiş köfte ile hem diyetlerini bozmayacak hem de leziz bir öğün geçirme fırsatı yakalamış olacaklardır. Protein değeri oldukça yüksek olan köfte çeşitleri özellikle çocukların ve gençlerin tüketmesi gereken bir gıdadır.

Köfte Çeşitlerimizi Damak Tadınıza Uygun Şekilde Pişirebilirsiniz

İçeriğindeki vitaminler beyin ve kas gelişimi için oldukça gereklidir. B6 ve b12 içermesi vücut için oldukça yararlıdır. Baharatlarla lezzetlendirilmiş köftenizi sade yiyebileceğiniz gibi kaşarlı olarak da tüketebilirsiniz. Yağda kızartarak hazırlayabileceğiniz gibi fırında veya haşlayarak da servise hazır hale getirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında güzel bir hafta sonu geçirmek isteyen ailelerinde ilk tercihlerinden birisi köftedir. Güzel bir manzara eşliğinde mangalda yapılan köftelerin tadına doyum olmaz. Her damak tadına özel hazırladığımız sağlıklı ve taze köfte çeşitlerine bir tıkla ulaşabilirsiniz.

En Lezzetli Köfteler Nasıl Yapılır?

Köfte sevmeyenimiz yok gibidir. Özellikle çocukları et yemeye ikna etmenin en sevimli yoludur köfteler… Yanında bir de patates kızartmasıyla adeta bir rüya gibidir. Zaman zaman ketçaplar, mayonezler ve diğer soslarla süslediğimiz bu rüyaları, daha lezzetli kılmak için neler yapabileceğinizi düşündünüz mü? İşte size en lezzetli köfteleri yapmanın püf noktaları…


İyi Köfte Nasıl Yapılır?


İlk olarak bayat ekmeklerden bahsedelim. Bayat ekmekleri köftede kullanmak annelerimizden öğrendiğimiz oldukça etkili ve israfı önleyen bir yöntemdir. Ancak bayat ekmekleri kabuklarıyla birlikte koymak köftemizin kalitesini düşürecektir. Bu nedenle köfteleri sadece bayat ekmek içleriyle hazırlamalıyız. Böylelikle köfteler, sert olmayacaktır. Bayat ekmeğiniz yoksa ya da kullanmak istemiyorsanız, köfte yaparken galeta unu da kullanabilirsiniz.

Bir diğer husus köfte harcını yoğurmaktan kaçınmaktır. Kaşıklarla ezilen köfteler hiçbir zaman elle yoğrulan köftelerin tadını vermez. Gerekirse eldiven takın ama köftenizi elinizle iyice yoğurun. Böylelikle hem köfte harcına metal tadı geçmez hem de malzemeler iyice ezilerek harmanlanmış olur.

Köftelerimizin vazgeçilmez malzemesi elbette soğandır. Ancak soğanları doğrayarak eklemek başlıca hatalarımızdan biridir. Soğan köfteye rendelenerek ve suyu sıkılarak eklenmelidir. Böylelikle hem köftenizde gereksiz bir acılık olmaz hem de köfte yerken ağza parça parça soğanlar gelmez.

Köftelik kıyma satın alırken, ikinci kez çektirmeniz de köftenize lezzet katacaktır. Ayrıca köftenin tamamen yağsız kıymadan yapılması gerektiği bir hurafedir. Kıymanız %20-25 oranında yağlı olmalı ki, köftenize tat versin.
Köftenizi dinlendirmeniz de çok önemlidir. Daha lezzetli köfteler istiyorsanız harcınızı hazırladıktan sonra, 1-2 saat kadar dinlendirin ve pişirme işlemine öyle başlayın. Harcın daha iyi oturduğunu fark edeceksiniz.

Birkaç püf noktası da pişirme süreciyle ilgili… En iyi köfteler kısık ateşte pişirilmiş köftelerdir. Yüksek ateşte pişirilen köftelerin dışı her ne kadar pişmiş gibi görünse de içleri çiğ kalmaktadır. Köfteleri pişirirken çatalla çevirmek de düştüğümüz en büyük yanlışlardan biridir. Henüz pişerken çatal ile buluşan köfte, dağılabilir ve gereksiz bir şekilde yağlanabilir. Bu nedenle köftelerinizi pişirirken maşa kullanmak, faydalı bir yöntemdir. Böylelikle hem köfteniz yok yere dağılmaz hem de yağlanıp suyunu bırakmaz.
Yükleniyor...