Sucuk Ne Demektir?

Tarih: 08.03.2022 17:24
Sucuk Ne Demektir?
Şişirilen ve kurutulan bağırsağın içerisine, özel baharatlarla harmanlanmış et kıymasının doldurulması ve fermente edilmesiyle elde edilen yiyeceğe sucuk adı verilmektedir. Sucuk, başlıca Ermenistan, Bulgaristan ve Türkiye’de sıklıkla tüketilen, Orta Asya’dan sofralarımıza değin geldiği düşünülen ve herkes tarafından çok sevilen bir yiyecektir.
Geleneksel Türk Sucuğu ise TS 1070 Türk Standardında tanımlandığı üzere, et ve yağın kıyma makinesi veya kuterde kıyılması suretiyle çeşitli baharatlar kullanılarak harmanlanması, akabinde tuz ve katkı maddelerinin ilave edilmesiyle meydana getirilen karışımın doğal ya da yapay kılıflara doldurulması ile meydana gelen yiyecektir.
Söz konusu kılıflara doldurulan karışım, uygun ortam ve koşullarda (belirli sıcaklık ve uygun bağıl nem ortamı) olgunlaştırılır ve bu işlemler sucuğu oluşturur. Sucuk, etin bir dizi işlemden geçirildikten sonra geldiği haldir. 
 
En eski işlenmiş gıda ürünü olarak açıklayabileceğimiz sucuk, Kangal, Baton, Parmak, Varyanta gibi çeşitlere sahiptir. Ayrıca kullanım amacına göre ayrı olarak da isimlendirilmiştir. Üretimine göre ise ısıl işlem görmüş sucuk ya da fermente sucuk olarak da isimlendirilebilirdir.

Ülkemizde de üreticiler tarafından iki farklı tip sucuk üretimi yapılmaktadır. Bunlar Türk Standartları Enstitüsü tarafından fermente sucuk (Türk Sucuğu) ve ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün (Sucuk benzeri et ürünü - Isıl işlem görmüş) olarak isimlendirilmektedir.


Sucuğun Tarihçesi


Sucuğun tarihçesi incelendiğinde net bir zaman verilememektedir. Pastırmadan sonra en çok merak edilen soru sucuğun ne zaman ortaya çıktığı ve kimler tarafından bulunduğu yönünde olsa da, bilinen net bir yer yoktur.

Her ne kadar sucuğun tam olarak nereden çıktığı bilinmese de bu yiyeceğin doğum yeri Kayseri olarak bilinmektedir. Erciyes dağının esintisiyle lezzetlenen sucuğu yüzlerce yıldır üretmekte olan Kayseri, sucuğun anavatanı sayılabilmektedir.

Orta Asya’dan günümüze dek ulaşan bu lezzet, etin doğal yollarla fermente edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Et ve baharatın bir süre dinlendirilmesiyle sucuk oluşmuş ve günümüzde dek ulaşmıştır.

Eski zamanlarda eti bozulmadan tüketmek hayli zordu. Bilinene göre tarlada çalışan işçiler, eti tüketmeden önce bol baharatlarla harmanlarlardı. Bu etin bozulmasını geciktiriyor ve ete çok güzel bir lezzet veriyordu. Ancak etin hava almaması için de bir araca ihtiyaç vardı. Birçok yöntemin sonunda bağırsak içerisine doldurulan etlerin fermente olduğu ve bozulmadan olgunlaştığı keşfedildi.

Etin, baharatların ve bağırsağın bir araya getirilmesiyle sucuk keşfedilmiş oldu. Ancak sucuk kelimesinin kökeni de tam olarak bilinememekte ve bu yiyeceğe ilk kimin sucuk dediği hala tartışma konusu olarak güncelliğini korumaktadır.


Sucuk Çeşitleri Nelerdir?


Sucuk, uzun raf ömrüne sahip bir yiyecektir. Kendine has lezzeti ve kokusu bulunan bu yiyecek kimi yörelerce farklı yapılmaktadır. Üretici firmalar da çeşitli sucuklar üretmekte ve sunmaktadır.

Büyükbaş hayvan eti kullanılarak yapılan sucuğun daha lezzetli olduğu bilinse de kanatlı hayvan etlerinden de sucuk yapılabilmektedir. Bol miktarda yağ, tuz ve baharat içeren bu besin maddesi çeşitli türlerle isimlendirilmiştir.
 
 • Kangal sucuk: Sığır ve koyun etinden üretilmekte olan çeşittir. Sucuk hamuru kılıflara doldurulduktan sonra iki ucu birbirine bağlanır.
 • Baton sucuk: Sığır ve koyun etinden üretilen uzunlamasına şekil verilen sucuk çeşididir.
 • Parmak sucuk: Sığır ve koyun etinden üretilen, küçük parmak şekilleri verilen sucuk çeşididir.
 • Varyanta sucuk: Kayseri’ye özgü olduğu bilinen bu sucuk çeşidi, özel baharatlarla zenginleştirilmiş kendine has tada sahiptir.

Üreticiler sucukların çeşidini arttırabilmektedir. Örneğin mangal sucuk da bir başka sucuk çeşididir ve mangalda pişirilmesi için özel olarak hazırlanmıştır.

Sucuk, içerisindeki su miktarına göre de ayrı olarak isimlendirilmektedir.
 
 • Tam kuru sucuk: içerisinde %30 ile %35 arası su bulundurur.
 • Yarı kuru sucuk: İçerisinde %40 ile %50 oranında su bulunur.
 • Az kuru sucuk: İçerisinde %50’den fazla su bulundurur.
Yukarıdaki bilgilere göre Geleneksel Türk Sucuğu tam kuru sucuktur.
 

Sucuğun Faydaları Nelerdir?


Sucuk genellikle ızgara olarak, yumurtayla birlikte, tost ve sandviç içinde ya da pizza gibi atıştırmalıklarda kullanılır. Bunların dışında kuru fasulye yemeğine katılarak fasulyenin lezzetini arttırır ve sevilerek tüketilir.

Sabah kahvaltısı başta olmak üzere gün boyu her öğünde sıklıkla tüketilebilmektedir. Yalnızca ülkemizde değil birçok yörede sevilerek yenir. Balkanlar'da tüketildiği gibi Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinde de önemli bir besin kaynağı olan sucuk Bulgaristan'da da çok fazla sevilmekte ve sıklıkla tüketilmektedir. Öyle ki çiğ sucuk dilimlenerek rakının yanında meze olarak sunulur.


Peki, toplum tarafından sevilerek tüketilen sucuğun faydaları nelerdir?


Sucuk, fermente bir gıda ürünüdür. Haliyle fermente gıdaların faydaları içerisinde yer alması gereken bir konudur. Fermente ürünler tüketmenin sağlık üzerinde sayısız faydasının olduğu araştırmacılar tarafından zaman içinde ispatlanmıştır. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması, sağlığımızın da korunacağı anlamına gelmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, pek çok hastalığa davetiye çıkarmakta ve kronik rahatsızlıkların önünü açmaktadır. Bağışıklık sisteminin ise yüzde 70–80 oranında bağırsak florasına bağlı olduğu bilinmektedir. Fermente gıdalar da sindirim sistemimizdeki faydalı bakterilerin artmasını sağlamakta haliyle bağışlık sistemimizi güçlendirmektedir.

 Fermente gıdalar tüketilmesi, bağırsak florasının yararlı bakteriler açısından dengede kalmasına katkı sağlar ve vücudu hastalıklara karşı büyük oranda korur. Bu nedenle pek çok hastalıkta özellikle fermente gıdalar yenmesi hekimler tarafından önerilir. 

Fermente gıdalar sindirim sistemimizde bulunan doğal prebiyotiklerin artmasına da fayda sağlar. Prebiyotiklerin insan sağlığı için ise faydaları şunlardır:
 
 • Bağırsak sağlığı için probiyotik çok önemlidir,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Besinden alınan biyo yararlılık artar,
 • Laktoz intoleransı semptomları daha az görülür,
 • Kanserin gelişmesi ve yayılmasında koruyucudur.

Genel olarak fermente gıdaların faydaları ise şunlardır:
 
 • Sindirimi geliştirir ve korur,
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır, 
 • Helicobacter pylori enfeksiyonu konusunda koruyucudur,
 • Gıdalardan alınan besin değerini artırır,
 • Laktozun sindirilmesini kolaylaştırır,
 • Karaciğer yağlanmasını önler,
 • İltihaplı bağırsak hastalıklarını tedavi eder,
 • Bağırsak sağlığını korur.

Sucuk, tarih sahnesinde her zaman sevilerek tüketilen bir yiyecek olmuştur. Bizim mutfağımızda sucuğun yeri yadsınamayacak kadar büyük öneme sahiptir. Lezzetli oluşu, kolay tüketim imkânının bulunması, sofralarımızın kalitesini arttırmasının dışında sağlık açısında da pek çok faydası vardır. 
 
 • Sucuk doğal yöntemlerle kurutulmuştur, bu nedenle fermente sonucundaki tüm faydaları kapsar,
 • Sucuk bağırsak sağlığının korunmasında yardımcıdır,
 • Sucuk içerisinde bulunan baharatlar da bağışıklık sistemi için faydalıdır,
 • A, B, B6 B12, E,D,C vitaminleri vücudumuz için faydalıdır,
 • Beyin fonksiyonlarını çalıştırır,
 • Zihnen ve fiziken vücudu zinde tutar,
 • Saç sağlığını destekler,
 • Hücre yenilenmesini destekler,
 • Hastalıklara karşı korur,
 • Sucuk etin faydalarını arttırır.
 • Vücut için yararlı probiyotiklerin alımı kolaylaşır.


Sucuğun Zararları Var mıdır?


İşlenmiş gıdalar sık tüketildiğinde vücut için zararlı etkileri de beraberinde getirmektedir. Sucuk nihayetinde işlenmiş bir gıdadır. Ancak kontrollü tüketilmesi halinde sucuğun sağlık için bilinen hiçbir zararı bulunmamaktadır. Eğer, sucuk yememeniz gereken özel bir durumunuz yoksa kolesterol ya da tansiyon sorunu yaşamıyorsanız bu besini gönül rahatlığıyla tüketebilir, sayısız faydalarını hayatınıza ortak edebilirsiniz.
Yükleniyor...