Sucuk Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tarih: 08.03.2022 11:42
Sucuk Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Sucuk Yapımında Farklı Yöntemler Kullanılmaktadır

 
Nitrit ve Nitrat gibi zararlı maddeler içeren kimyasallar kullanılan sucuklar sağlığımız için tehlike teşkil etmektedir. Endüstriyel firmalar bu maddeleri sucuğa kırmızı renk vermesi ve bozulmasını önlemek için sıklıkla kullanmaktadır. Son derece zararlı bileşiklerden elde edilen bu maddeler etkisini çabuk göstermese bile ileri zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sucuk yapımında günümüzde iki farklı metot kullanılmaktadır. Fermente ve ısıl işlem yöntemidir. 
 

Fermente ve Isıl İşlem Sucuk Arasındaki Farklar

 
Fermantasyon ürünler aslına bakıldığında oldukça faydalı ürünler olduğu görülmektedir. Doğal gıdalardan oluşan ürünler fermente ürünlerdir. Yoğurt, kefir, turşu gibi ürünler fermantasyon işlemiyle elde edilmektedir. Fermente sucuk ürünleri bu bakımdan oldukça doğaldır. Fermente sucuk ürünlerinde uzun süreli ve doğal kendi haline bırakma durumu vardır. Öte yandan ısıl işlem sucuklarında bir çok faydalı yanı vardır. Fermente olan sucuklar kurutulma sırasında fire vermektedirler. Isıl işlem sucuk ürünlerinde ise bu tarz kayıplar yaşanmamaktadır. Özellikle ısıl işlem yöntemiyle üretilen sucuk ürünleri sucuğun çok tüketildiği bizim gibi ülkelerde daha kullanıma yatkındır. Ürünlerimizi sofralarınıza hazır hale getirene kadar ki süreçte doğal ve katkısız olarak üretim tesislerimizde paketlenmekte ve tüketicilerin yiyebileceği hale getirilmektedir. Sucuk alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu yağ miktarının dengeli olması ve et miktarından az olmasıdır. Kesilen sucuk diliminin kenar kısımları ile orta kısmı arasında çok fazla fark olmamalı pişirildiği zaman çok fazla yağ bırakmamalı ve yağı çabucak ve hızlı bir şekilde donmamalıdır.


Sucuk Alırken Dikkat Edilecekler

 
Sucuğun dış yüzeyinin kuru olması önem taşımaktadır. Sucuk elle kontrol edildiğinde çok sert ya da çok yumuşak olmaması büyük önem taşımaktadır.  Suni bir kırmızılık taşıyan sucuk ürünlerinden kaçınmak gerekmektedir. Sucuğun serin yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir; fakat sadece bu durum yeterli değildir. Paketi açıldıktan sonra mümkün olduğunca kısa sürede paket halindeki ürünler tüketilmelidir. Pişirildiği zaman çok ufalan ve dağılan sucuklara da farklı katkı maddeleri eklenebileceği düşünülerek dikkat edilmelidir. Sucuk gıdasını diğer gıdalardan farklı bir bölümde poşete sarılı olarak bekletilmesi gerekmektedir. Aldığınız sucuk eğer yaş bir sucuk ürünü ise havadar ve güneş ışığı almayan bir yerde bekletilmesi gerekmektedir. Bahsettiğimiz tüm durumlar sucuk seçiminde önemli kriterlerdir. Sultan Et ve Gıda olarak kendi yemediğimiz ürünü başkasına da yedirmeme anlayışıyla ürünlerimizi siz değerli tüketicilerimize sunmaktayız.
Yükleniyor...