Sucuğun Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tarih: 08.03.2022 12:32
Sucuğun Kalitesi Nasıl Anlaşılır?
Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan sucuk, birçok farklı kalitede üretilmektedir. Peki iyi sucuk nasıl anlaşılır? Dilerseniz bu sorunun yanıtını veren yazımıza geçelim…

Bir sucuğun iyi olduğunu anlamanın ilk şartı sucuğun %100 dana etinden yapılmış olmasıdır. Sucuk, sadece dana etinden yapılmaktadır. Diğer karışım sucuklar bize gerçek sucuğun lezzetini vermemektedir.
 

Fermente Sucuk ve Isıl İşlem Görmüş Sucuk Arasındaki Fark


Günümüzde üretilen sucuklar "fermente” ve "ısıl işlem görmüş” olarak ikiye ayrılmaktadır. Fermente sucuklar doğal bir şekilde dinlendirilerek yapılmaktayken, ısıl işlem görmüş sucuklar ise dışarıdan ısı vererek, üretim süreci hızlandırılmış bir şekilde üretilmektedir. Bu aşamada elbette fermente sucuklar tercih edilmelidir.

İyi sucuğun rengi sabittir, alacalanma, mozaiklenme vs. görülmez. Seçtiğiniz sucuk koyu renkliyse ve bu renk her yerinde sabitse, iyi bir sucuk seçmişsiniz demektir. Bir diğer yandan sucuğun pişirilirken aşırı yağ bırakmaması gerekmektedir. Bu, sucuğun üretimi esnasında fazla yağa maruz kaldığı ve et oranının düştüğünü göstermektedir. İyi bir sucuk sert bir şekilde kesilmeli ve bıçağa bulaşmamalıdır, bu bir kalite göstergesidir.

Sucuk kılıflarının yapay kılıflardan değil, doğal kılıflardan seçilmesi de iyi bir sucuk olduğunun göstergesidir. Sucuk aldığınız esnada kılıfları incelemeniz ve kılıf içerisinde yağ toplanması, kabarma, zedelenme, yırtılma gibi durumların olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Bu tür durumlarda, o sucuğu almamalı ve satıcı ile görüşerek ürünü raftan kaldırmaları gerektiğini söylemelisiniz.

Sucuk kırmızı renkte olmamalı, piştiğinde küçülmemeli ve ağızda et gibi dağılmamalıdır. Eğer bu tür durumlarla karşılaşıyorsanız sucuğa katkı maddeleri eklenmiş ve yapımı hızlandırılmıştır. Bu nedenle bu tip durumlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Son olarak sucuğun saklanması da kalitesini gösteren detaylardandır. Sucuk soğuk olmasa da serin yerde saklanmalıdır. Paketi bozulan sucuk kısa süre içerisinde tüketilmelidir. Eğer sucuk bitirilememişse, buzdolabında öylece değil de bir buzdolabı poşeti içerisinde saklamak daha faydalı olacaktır. Bu şekilde saklanan sucuklar hem besin değerleri ile lezzetlerini daha iyi koruyacaklar hem de bozulmaya karşı daha dayanıklı olacaklardır.

Tüm bu önerilere uyarak artık siz de sağlıklı ve kurallara uygun bir biçimde üretilmiş sultan sucukları kolaylıkla ayırt edip satın alabilirsiniz. 
Yükleniyor...