En Lezzetli Köfteler Nasıl Yapılır?

Tarih: 08.03.2022 15:49
En Lezzetli Köfteler Nasıl Yapılır?
Köfte sevmeyenimiz yok gibidir. Özellikle çocukları et yemeye ikna etmenin en sevimli yoludur köfteler… Yanında bir de patates kızartmasıyla adeta bir rüya gibidir. Zaman zaman ketçaplar, mayonezler ve diğer soslarla süslediğimiz bu rüyaları, daha lezzetli kılmak için neler yapabileceğinizi düşündünüz mü? İşte size en lezzetli köfteleri yapmanın püf noktaları…


İyi Köfte Nasıl Yapılır?


İlk olarak bayat ekmeklerden bahsedelim. Bayat ekmekleri köftede kullanmak annelerimizden öğrendiğimiz oldukça etkili ve israfı önleyen bir yöntemdir. Ancak bayat ekmekleri kabuklarıyla birlikte koymak köftemizin kalitesini düşürecektir. Bu nedenle köfteleri sadece bayat ekmek içleriyle hazırlamalıyız. Böylelikle köfteler, sert olmayacaktır. Bayat ekmeğiniz yoksa ya da kullanmak istemiyorsanız, köfte yaparken galeta unu da kullanabilirsiniz.

Bir diğer husus köfte harcını yoğurmaktan kaçınmaktır. Kaşıklarla ezilen köfteler hiçbir zaman elle yoğrulan köftelerin tadını vermez. Gerekirse eldiven takın ama köftenizi elinizle iyice yoğurun. Böylelikle hem köfte harcına metal tadı geçmez hem de malzemeler iyice ezilerek harmanlanmış olur.

Köftelerimizin vazgeçilmez malzemesi elbette soğandır. Ancak soğanları doğrayarak eklemek başlıca hatalarımızdan biridir. Soğan köfteye rendelenerek ve suyu sıkılarak eklenmelidir. Böylelikle hem köftenizde gereksiz bir acılık olmaz hem de köfte yerken ağza parça parça soğanlar gelmez.

Köftelik kıyma satın alırken, ikinci kez çektirmeniz de köftenize lezzet katacaktır. Ayrıca köftenin tamamen yağsız kıymadan yapılması gerektiği bir hurafedir. Kıymanız %20-25 oranında yağlı olmalı ki, köftenize tat versin.
Köftenizi dinlendirmeniz de çok önemlidir. Daha lezzetli köfteler istiyorsanız harcınızı hazırladıktan sonra, 1-2 saat kadar dinlendirin ve pişirme işlemine öyle başlayın. Harcın daha iyi oturduğunu fark edeceksiniz.

Birkaç püf noktası da pişirme süreciyle ilgili… En iyi köfteler kısık ateşte pişirilmiş köftelerdir. Yüksek ateşte pişirilen köftelerin dışı her ne kadar pişmiş gibi görünse de içleri çiğ kalmaktadır. Köfteleri pişirirken çatalla çevirmek de düştüğümüz en büyük yanlışlardan biridir. Henüz pişerken çatal ile buluşan köfte, dağılabilir ve gereksiz bir şekilde yağlanabilir. Bu nedenle köftelerinizi pişirirken maşa kullanmak, faydalı bir yöntemdir. Böylelikle hem köfteniz yok yere dağılmaz hem de yağlanıp suyunu bırakmaz.
Yükleniyor...