Türk Mutfağında Kırmızı Etin Yeri

Tarih: 08.03.2022 16:38
Türk Mutfağında Kırmızı Etin Yeri
Dünya mutfakları arasında oldukça önemli ve saygın bir yere sahip olan Türk mutfağı bin yılları aşan geçmişi ve derinliği ile hemen hemen her alanda yüzlerce hatta binlerce tada sahiptir. Kahvaltılıklarından reçellerine, sebzelerinden salatalarına, tatlılarından böreklerine poğaçalarına kadar oldukça geniş bir yelpazeye yayılan Türk mutfağının baş tacı ise şüphesiz ki kırmızı et yemekleridir.

Kırmızı et yemekleri ülkemizin her coğrafyasında çokça tüketilmektedir. Her yörenin kendine has yüzlerce kırmızı et tarifi vardır. Bazen aynı yemeğin ülkemizin yedi bölgesinde de farklı çeşniler ile hazırlandığına şahit olmak mümkündür. Üstelik Türk mutfağındaki her kırmızı et yemeği de zor ve meşakkatli değildir. Öyle et yemekleri vardır ki yarım saatte hazır olup sofraya gelir. Ancak öyle et yemekleri de vardır ki, hazırlanması günler sürer. Bekletilmesi, marine edilmesi, dinlendirilmesi, pişirilmesi kısacası her aşaması birer ritüel gibi işleyen yemekler… Bu da Türk mutfağının ne kadar zengin, Türk insanının damak zevkinin ne kadar gelişkin olduğunu göstermektedir.


Peki Türk mutfağında yıllardır hangi etler tercih edilmektedir?


Tarih boyunca hayvancılıkla yoğun bir biçimde uğraşılan ülkemizde hemen her çeşit hayvan yetişmektedir. Manda, sığır, dana, kuzu, koyun, keçi ve inek gibi büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar tercih edilebildiği gibi, tavuk, kaz ve ördek de Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bir diğer yandan ülkemiz dört bir tarafı denizlerle çevrili bir konumda bulunmaktadır. Bu da Türk milletini, denizci bir millet yapmaktadır. Her denizden çıkan onlarca balık türü Türk mutfağını zenginleştirmekte ve mevsimine göre bir farklılık katmaktadır.

Kısacası Türk mutfağında her türlü etin yeri vardır. Ancak kırmızı et Türklerin en başından beri en çok önem gösterdiği ve sevdiği et olmuştur. Yahnisinden kebabına, tandırından haşlamasına, ızgarasından fırınlamasına kadar birçok çeşit kırmızı et tarifi, tarih boyunca yapılmış ve günümüzde de yapılmaya devam edilmektedir. Tüm dünyada Türkiye denince akla gelen ilk yemek olan "kebap” Türk mutfağının en temel yemeklerinden biri olarak karşımıza çıkmakta ve sofralarımızı süslemektedir.
Yükleniyor...