Rosto Yapmanın Püf Noktaları

Tarih: 08.03.2022 15:44
Rosto Yapmanın Püf Noktaları
Et yemekleri arasında özel bir yere sahip olan, fırında ya da tencerede pişirilebilen ve yoğun lezzeti ile her seferinde kendine hayran bırakan rostunun, her tarifte mükemmel ve vazgeçilmez olmasının püf noktaları elbette bulunmaktadır. Bu pişirme sırları, özellikle dışarıda yediğimiz rostoları benzersiz kılıyor ve tadı damağımızda kalıyor.
Bu yazıdan sonra siz de evinizde o benzersiz rostolardan yapabilirsiniz. Çünkü iyi bir rosto yapmanın püf noktalarını öğrenmiş olacaksınız.
 

Dana Rosto Tarifi Nasıl Yapılır?

Ağır dökümden imal edilmiş ve ızgara izleri belirgin olan bir tavada mühürlenen dana etinin, tercihe göre fırın ve tencerede uzun süre pişirilmesiyle elde edilen ve özel soslar ile birlikte servis edilen rostoyu benzersiz kılan, ağır ısıda yavaş yavaş pişmesidir.
 Bu nedenle kısa sürede hazırlanmış rostolardan yüksek bir tat kalitesi almak mümkün değildir. Rosto, sabır işidir. Bir diğer yandan rosto yapılan etin kalitesi ve tazeliği de tadına etki eden önemli özellikler arasında sayılmaktadır. Dana etinin kontrfile ve nuar bölümleri rosto yapımı için oldukça uygun bölümlerdir. Bu bölümlerin kendileri bile bazen kasaplarda "rosto” olarak geçmektedir.
 

Dana Rosto Tarifinin Pişirme Önerisi


Rosto etinin mühürleneceği tavanın mühürleme işlemine uygun olması gerekmektedir. Eğer rosto iyi bir şekilde mühürlenmezse, istenilen yumuşaklık da elde edilemeyecektir.

Güzel bir şekilde mühürlenen et, daha sonra pişirme aşamasına geçebilir. Bunun için tabanı kalın bir tencere seçilir. Önceden ısıtılan tencereye sıvı yağ eklenir. Ardından irice doğranmış havuç ve soğanlar tencereye alınır ve kavrulur. Karışıma daha sonra salça ve un eklenir. Çeşnilendirmek için tuz, karabiber ve maydanoz da tencereye konur. Son olarak et tencereye alınır ve üzerini geçecek kadar su eklenir. Tencere kaynamaya başladığında altı kısılır ve bir saat boyunca kısık ateşte pişirilir.

Bir saat sonra rostonun yumuşaklığı kontrol edilir ve uygun hâle geldiyse dilimlenerek servise hazırlanır. Kalan malzemeler süzüldükten sonra etin üzerine ilave edilir.

Rosto yalnız başına yenebilecek bir tat olduğu gibi, tercihe ve damak zevkine göre pirinç pilavı ya da patates püresi ile de servis edilmesi de mümkündür.
Yükleniyor...