Pastırmanın Faydaları

Tarih: 08.03.2022 12:13
Pastırmanın Faydaları

Büyük baş hayvanların belirli bölümlerinin kesilmesi ve ardından özel işlemlerden geçmesiyle hazırlanan pastırma Türk kültüründe büyük yere sahip bir yiyecektir. Türkiye sofralarında sevilerek tüketilen, yokluğunda aranan, yiyeceklere lezzet katan bu kurutulmuş etin faydaları ise sayılamayacak kadar çoktur. Doğal kurutma yöntemleriyle üretilen ve katkısız olarak sofralardaki yerini alan bu yiyeceğin besin değerleri, içerdiği çemenden de gelmektedir. Çemen ve kurutulan etin besin değerleri sayesinde sağlık deposu haline gelen bu yiyeceğin günümüzde uzmanlar tarafından da ideal miktarda tüketimi tavsiye edilmektedir.
 

Pastırma Az İşlem Gören Bir Yiyecektir

 
Pastırma, işlenmiş bir et türüdür. Fakat yapımında genellikle doğal yolların tercih edilmesi ve az işlem görmesi onun besin değerlerinin yüksek olmasına vesile olur. Az işlem görmesi neticesinde de besin değerlerini kaybetmez ve içinde tutar. Kurutulması ve salamura yapılmasının ardından, çemenleme işlemi etin protein değerini artırır; yüksek protein içeriği pastırmayı başlı başına sağlıklı kılar.
 

Pastırma Sindirim Sistemini Düzenler

 
Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen pastırma, sindirim sisteminde çok sık meydana gelen mide ve bağırsak gazı problemlerinden kurtulunması hususunda fayda sağlar. Sindirim sisteminin dengeli ve düzenli çalışmasında büyük oranda yardımcı olur.
 

Pastırma Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir


Pastırma içerdiği çemen sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Ayrıca kötü kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıklarını önler. Böbrek ve tansiyon problemlerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
 

Anne Sütünü Arttırır

 
Eski bir inanışa göre yeni doğum yapmış ve emziren bir annenin, pastırma yemesi önerilmektedir. Pastırma, annenin sütünü artırır.
 

Toksinlerin Atılmasında Pastırma Fayda Sağlar

 
Az işlem görmesi ve üretiminde doğal yöntemler kullanılması nedeniyle pastırma kimyasal içermez. İçerdiği çemen ve yüksek protein, enerji sağlar. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 

Pastırma İştah Açar

 
Pastırma, bol baharat içermektedir. İçerdiği bol baharatlar nedeniyle de iştahı artıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle çok fazla yemek yeme isteğini uyandırabilir. Bu durum iştahsız kişiler için fayda sağlasa da kilo kontrolü sağlamak isteyenler için dengeli tüketim önerilir.
 

Kansızlığa İyi Gelir

 
Pastırmada bulunan çemen kansızlığa iyi gelir ve kan dolaşımını düzenler. 
Yükleniyor...