Kuzu Eti mi Dana Eti mi?

Tarih: 08.03.2022 14:13
Kuzu Eti mi Dana Eti mi?
Mutfak tartışmalarımızın en önemlilerinden biri olan bu soru, henüz doğru yanıtını bulmuş değil. Aslına bakarsak bu sorunun kesin bir doğru yanıtı olduğunu söylemek de yanlış olur zira zevkler ve renkler tartışılmaz, bu da bir zevk meselesi. Ancak biz yine de dilerseniz dana eti ile kuzu eti arasındaki farkları ve tercih sebeplerini sıralayalım. 

Öncelikle bu etlerin besin değerlerinden bahsetmek gerekmektedir. Bir etin sahip olduğu besin değeri, hayvanın beslenme şartları, kesildiği yaş ve yaşadığı ortama göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde kuzu eti, dana etine göre daha besleyici bir özelliğe sahiptir. İçerdiği yağ sayesinde enerji verici bir et olan kuzu etinin 100 gramı 250 kaloriyken, 100 gram dana eti ise 150 kalori olmaktadır. Tabii bu diyette olanların dana eti tercih etmesi gerektiğini de göstermektedir.


Protein ve Yağ Değerleri Çok Farklı

 
İçerdikleri yağ bakımından incelendiklerinde kuzu etinin daha fazla yağa sahip olduğu görülmektedir. 100 gram kuzu etinde 20 gram yağ bulunmaktayken dana etinde bu oran 100 gramda sadece 4 gramdır. Bu yönüyle dana eti öne çıkıyor. Dana etinin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de içerdiği yüksek protein. 100 gramlık dana etinde 28 gram protein varken, aynı ölçüdeki kuzu etinde bu oran sadece 15 gram. Bu nedenle proteine ihtiyaç duyan kişiler, özellikle sporcular dana etini daha çok tercih etmektedir.
 

B Vitamini Dana Etinde Daha Fazla

 
İki et türü, içerdikleri vitaminler bakımından incelendiğinde de ortaya ilginç bir sonuç çıkmaktadır. Dana eti, vücudumuzun önemli ihtiyaçları arasında gösterilen B vitaminlerinin tamamını içermekteyken, kuzu eti bu yönden dana etine nazaran yetersiz kalmaktadır. Ancak kuzu etinin de sindirim sistemine iyi geldiği ve bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

Tüm uzmanların uzlaştığı nokta her iki etin de belirli sıklıkla dönüşümlü olarak tüketilmesi gerektiği yönündedir. Ancak kalp-damar rahatsızlıklarına sahip olanlar, kilo sorunu yaşayanlar ya da sportif faaliyetlerde bulunanların kuzu etine karşı biraz daha temkinli yaklaşmaları gerekmektedir. Çünkü kuzu eti, içerdiği doymuş yağlar bakımından bu tür kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Yükleniyor...