Kırmızı Et Tüketmenin Faydaları

Tarih: 08.03.2022 14:45
Kırmızı Et Tüketmenin Faydaları
Et yemekleri, binlerce yıllık kültürümüzün içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Türk mutfağının büyük bir kısmını et yemekleri oluşturmaktadır. Dünyanın birçok yerinde de kırmızı et yemekleri mutfakların baş köşesinde yer almakta ve bu kültür zenginleşerek devam etmektedir. Durum böyle olunca, kırmızı et tüketmenin faydalarına da göz atmak oldukça önemlidir. Bu yazımızda, kırmızı et tüketmenin faydalarını bulacaksınız.
 

Kırmızı Et Besin Ve Protein Değeri


Her şeyden önce kırmızı et, içerdiği yüksek kaliteli proteinler, demir ve çinko mineralleri ile temel gıdalarımızdan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer yandan bizim için yaşamsal önem taşıyan B vitaminleri de kırmızı etlerde oldukça yoğun olarak bulunmaktadır. Bu nedenle kırmızı et tüketimi, beslenme yetersizliklerinin önüne geçme konusunda önemlidir.

Yetişkin bir erkek günlük 55 gram, yetişkin bir kadın ise günlük 45 gram protein almak zorundadır. Bu oranın düzenli olarak az alınması, vücutta birçok soruna yol açabilir. Gelişim durabilir, hastalıklar baş gösterebilir, unutkanlık ve yorgunluk başlayabilir. Her şeyden önemlisi vücut halsiz düşebilir. Hayvansal proteinler, bitkisel proteinlere göre daha kolay sindirilmektedir. Bu da kırmızı etlerin besin piramidimizdeki yerini sağlamlaştırmaktadır.
Vücudumuz kan üretmek için kırmızı etten aldığı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Kırmızı et tüketmek, zihinsel ve fiziksel gelişmeyi de hızlandırır. Bir diğer yandan kırmızı et doğru tüketildiğinde, formumuzu korumamıza yardımcı olur.

Kırmızı et içerisinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde oldukça besleyici bir gıdadır. En temel demir, çinko ve manganez kaynağı olan kırmızı et, zihinsel gelişmeyi hızlandıran ve koruyan B12 vitaminine de sahiptir. Vücudun hücre yenilenmesini hızlandıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren birçok vitamin de kırmızı et içerisinde bulunmaktadır.

Özellikle çocukların kırmızı et tüketimine teşvik edilmesi gerekmektedir. Çünkü gelişme dönemindeki çocuklar, yetişkinlerden daha çok kırmızı et tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Kas ve kemik gelişimine etkisi yadsınamaz olan kırmızı etin, bir çocuğun günlük besin ihtiyacının %50’sini karşılayabildiği bilinmektedir.
Bu nedenle özellikle genç anne ve babaların kırmızı eti çocuklarına sevdirmesi ve onlarla birlikte tüketmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.
Yükleniyor...