Kırmızı Et Nasıl Saklanır?

Tarih: 08.03.2022 16:49
Kırmızı Et Nasıl Saklanır?
Kırmızı et, kendisi için uygun koşullar sağlanmadığında kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde bozulabilen bir et türüdür. Bozulmuş bir şekilde tüketildiğinde ciddi zehirlenmelere yol açabilen kırmızı etin nasıl saklanacağını bilmek bu yüzden son derece önemlidir.
 

Derin Dondurucuda Et Ne Kadar Süre Saklanır?


Yeni kesilmiş kırmızı etleri olduğu gibi buzdolabına koymak oldukça yanlış bir harekettir. Yeni kesilmiş, taze etler 3-4 saat dışarıda bekletilmeli ve tüm kanını bırakması sağlanmalıdır. Oda sıcaklığına gelmiş ve kanını salmış etler daha sonra buzdolabına alınmalıdır.

Eğer kırmızı etten kıyma çekilmişse kısa süre içerisinde tüketilmesi önemlidir. Kıymanın bekleme süresi 4-5 saati geçmemelidir. Ancak yine de kıyma saklanmak isteniyorsa, bir kap içerisinde üzerini geçecek şekilde sıvı yağın içerisinde saklanmalıdır. Bu süre de maksimum 7 gün olmalıdır.

Kırmızı et pişirildikten sonra en geç 2 gün içerisinde tamamen tüketilmelidir. Piştikten sonra 2 günü aşkın bir süre kalan et, buzdolabında saklansa bile yenmemelidir.

Kırmızı et saklanması için derin dondurucular oldukça önemlidir. Derin dondurucular kırmızı etin saklanma süresini uzatır ancak derin dondurucularda uzun süre saklamak için hazırlanan etler de bu sürece uygun bir şekilde ince dilimlenmiş ya da parçalanmış hâle getirilmelidir. Kalın parçaları derin dondurucuda saklamak, bozulmanın önüne geçmeyebilir.

Kemikli etlerin saklanmasında ise birçok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle kemikli etleri küçük parçalar şeklinde saklamak, saklama ömrünün uzatılması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Etler saklandığı zaman zarfında buzdolabı poşetleri içerisinde olmalı ve havayla temasları kesilecek şekilde streç filmlere sarılmalıdır.

Bir eti derin dondurucuya ne zaman kaldırdığımızı unutmamız normaldir. Bu nedenle eti dondurucuya kaldırdığımız tarihi, not ederek ete yapıştırmak bize bu konuda oldukça iyi bir şekilde yardımcı olacaktır. Bir etin derin dondurucuda 6 aydan fazla kalması uygun değildir. Bu nedenle derin dondurucuya kaldırılan et, 6 ay içerisinde tüketilmelidir.

Derin dondurucudan kullanılmak üzere çıkarılan etler, hemen pişirme işlemine alınmamalı, oda sıcaklığına geçişi de aşamalı olarak sağlanmalıdır. Et ilk önce buzdolabının normal bölümüne alınmalı ardından dışarı çıkarılıp oda sıcaklığında bekletilmelidir. Etin duruma göre mikrodalga fırında çözdürülerek kullanılması da seçenekler arasındadır.
Yükleniyor...