Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

Tarih: 08.03.2022 14:42
Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?
Bir eti marine etmek, o eti pişirmeye hazırlamak bir başka deyişle bir ön pişirmeye tabii tutmak anlamına gelmektedir. Etin marine edilmesi, onun daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağladığı gibi, pişme süresini de artırarak daha yoğun ve kıvamlı bir şekilde pişmesini sağlamaktadır. Türk mutfağında eti marine etmek için, genellikle soğan ve sütten faydalanılır. Ancak birçok sos ile de eti marine etmek mümkündür.


Marine Malzemelerinin Hazırlanması


Kırmızı eti marine etmek, ustalık isteyen bir iştir. Marine malzemelerinin hazırlanması, kullanılan miktarlar ve marine edilme süresi eti lezzet olarak tepe noktaya çıkarabileceği gibi onu yenmez bir hâle de getirebilir. Kırmızı et marinasyonu için bitkisel yağlar, salça, süt, soğan, yoğurt, sarımsak ve zeytinyağı kullanılabilmektedir. Sirke ve limon gibi güçlü asidik özelliğe sahip malzemeler de eti marine ederken başvurulan malzemeler arasında sayılmaktadır.

Damak zevkinize göre seçtiğiniz marine malzemelerini karıştırıp etinizi bu malzemeler içerisinde 4-5 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. İsteğinize göre bu süreyi elbette uzatabilirsiniz. Ancak marine işlemi tamamlanmış bir etten istediğiniz performansı alabilmeniz için onu nasıl pişirdiğiniz de büyük önem taşımaktadır. Marine edilmiş etlerin, kendilerine geçmiş lezzeti en güzel şekilde verebildiği pişirme yöntemi mühürlenerek ızgarada pişirilmeleridir.
Marine ettiğiniz eti pişirme işlemi için hazırladıktan sonra, ızgara izleri belli olan ağır dökümden yapılmış bir tavayı boş bir şekilde 10-15 dakika ısıtıp ardından etinizi bu sıcak tavaya almalısınız. Sıcak tavayla buluşan et hemen pişmeye başlayacak ve tavadan duman, koku ve sesler yükselecektir. 5-6 dakika bu işleme devam ettikten sonra işlemin aynısını etin diğer tarafına da uygularsanız, etinizin mühürleme işlemini tamamlamış olursunuz.
Bu mühürleme işleminin ardından etinizi tavada, damak zevkinize göre pişirmeye devam edebilir dilerseniz de fırına alarak farklı bir pişirme yöntemine geçebilirsiniz. Etinizi tek başına servis edebileceğiniz gibi yanında farklı sebzeler ve çeşniler ile servis ederek menünüzü zenginleştirebilirsiniz.
Marine edilmiş etler her ne olursa olsun diğer etlere nazaran daha lezzetli ve yüksek kaliteli olmaktadır. Bu nedenle etin nasıl marine edildiğini bilmek, mutfakta sizi oldukça geliştirecektir.
 
Yükleniyor...