Et Ürünleri Nasıl Paketlenmelidir?

Tarih: 08.03.2022 16:37
Et Ürünleri Nasıl Paketlenmelidir?
Kasabımızdan yaptığımız et alışverişlerimiz olsa da süpermarketlerden paketlenmiş etleri de sıklıkla aldığımız bir gerçek. Kasapta görerek, beğenerek seçtiğimiz etler, süpermarkette paketin içinde olunca, aklımıza ister istemez şu sorular geliyor: Bu etler nasıl paketleniyor? Bu paketler sağlıklı mı? Raf ömürleri ne kadar? Dilerseniz bu sorunun cevaplarını öğrenmek için yazımıza geçelim…


Et Ürünlerinin Raf Ömürleri Ne Kadar?

 
Et üreticilerinin en büyük sorunlarından biri de üretilen etlerin raf ömürlerinin oldukça kısa olmasıdır. Raf ömrü geçen etin rengi solar ve tadı değişir. Kritik süreç aşıldığında ise et artık bozulmuş olur ve hiçbir şekilde tüketilemez. Bu soruna bir çözüm bulmak için uğraşan et firmaları, etlerinin raf ömürlerini hijyenik bir şekilde uzatmanın yolunu bulmuşlardır. "MAP” ismi verilen bir paketleme sistemi sayesinde etler el değmeden paketlenmekte, bu işlem sırasında vakumlama yapılarak etin hava ile olan teması kesildiği için de etin raf ömrü uzamaktadır. Bu sayede etlerin önceden 3 ila 5 gün arasında değişen raf ömürleri 12 güne kadar çıkmakta ve bu etler güvenle taşınıp korunabilmektedir.
 

Et ve Et  Ürünleri Nasıl Paketleniyor?


Bir et üreticisinin tek isteği etinin kalitesini ve lezzetini kaybetmeden tüketiciye ulaşmasıdır. Bu nedenle de et paketleme sistemleri birçok seçeneğe sahiptir. Kimi etler yalnızca kaplama filmleri ile paketlenirken, bazıları tabaklar ile bazıları ise sert ve mukavemeti yüksek kaplarla paketlenmektedir. Bazı zamanlarda etlerin vakumlu torbalar yardımı ile paketlenip taşındığı da görülmektedir.

Et paketlemede dikkat edilmesi gereken en önemli husus etlerin doğru bir şekilde, doğru malzemeler ve yöntemler kullanılarak, el değmeden ve steril bir ortamda paketlenmesidir. Etler eğer elle, hijyenik olmayan ortamlarda ve yanlış yöntem ve malzemeler ile paketlenirse bu sürecin hiçbir anlamı kalmayacak ve etin raf ömrü uzatılamayacaktır. Burada en temel prensip etin havayla olan temasını hijyenik bir biçimde kesmek ve tüketiciye ulaşana dek etin taze bir şekilde kalmasını sağlamaktır. Birçok büyük et üreticisi et paketlemelerini büyük bir titizlikle takip etmekte ve bu alanda uzman kişilerle çalışmaktadır. Çünkü et, ancak sağlıklı bir şekilde tüketicisine ulaştırıldığında üretimin kıymeti olacaktır.
Yükleniyor...