Et Neden Dinlendirilir?

Tarih: 08.03.2022 16:32
Et Neden Dinlendirilir?
Etin dinlendirilme konusu, özellikle Kurban Bayramı öncesi her yıl tartışmaya açılmaktadır. Kimileri etin dinlendirilmesini savunurken kimileri buna gerek olmadığını ve kurban etlerinin hemen yenebileceğini söylemektedir. Ancak tüm uzmanlar etin dinlendirilmesi konusunda hemfikirdir ve bunu bilimsel olarak açıklamaktadırlar.

Et yeni kesildiği zaman henüz üzerindeki sertliği atamaz ve birçok zararlı enzimi üzerinde barındırır. Bu hayvanın kesilirken ürettiği enzimlerdir. Bu enzimler henüz etin üzerindeyken etin pişirilmesine, tadına ve yumuşaklığına etki eder. Aynı zamanda bu enzimler vücudumuza da zarar verir. Bu nedenle etin bir süre dinlendirilmesi ve bu enzimlerin atılması sağlanmalıdır.
 

Et Nasıl Dinlendirilir?


Etin dinlendirilmesi kalitesini ve lezzetini de artırmaktadır. En çok bilinen et dinlendirme yöntemi vakumlama yoluyla yapılan yöntemdir. Vakumlama yöntemiyle etler 4-5 gün boyunca dinlendirilebilir. Klasik tuzlama işleminin ardından zeytinyağı ile yağlanan et bu şekilde vakumlanarak derin dondurucuya konabilir.

Dinlendirilen eti daha sonra marine etmek etin lezzetini artıran bir başka etkendir. Marine edilen et, marine sosunda bulunan malzemeler ile harmanlandığı için lezzet kazanır.

Et; sadece yeni kesilmiş olduğundan ötürü zararlı enzimlerinin uzaklaştırılması için dinlendirilmez. Pişirmeden önce pişirmeye hazırlamak için de etlerin dinlendirildiği görülebilir. Bu tamamen etin hangi amaçla kullanılacağına bağlıdır.

Bir diğer yandan etin pişirildikten sonra dinlendirilmesi konusu da vardır. Burada da iki ayrı görüş karşımıza çıkmaktadır. Bir kısım etin hemen servis edilebileceğini savunurken diğer kısım etin pişirildikten sonra da dinlendirilmesi gerektiğini söylemektedir. Birçok uzman bu konuda ikinci görüşü benimsemektedir. Et, piştikten sonra en az 10 dakika dinlendirilmeli bu süre içerisinde kendi suyu ve buharı içerisinde bekletilmelidir. Bu sayede etler su ve buharlarına bıraktıkları proteinleri tekrar toplarlar ve böylelikle daha besleyici olurlar.

Ayrıca etin pişirildikten sonra dinlendirilmesi lezzetleri açısından da önemlidir. Ateşten alınan et hemen yenmeye çalışıldığında ortada sıcak bir besinden başka bir şey olmayacaktır. Ancak et biraz dinlenip normal bir sıcaklığa geldiğinde tadanlar etin lezzetine daha kolay bir şekilde varabilmektedir.
Yükleniyor...