En Doğru Et Pişirme Derecesi Nasıl Anlaşılır?

Tarih: 08.03.2022 12:30
En Doğru Et Pişirme Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Herkesin damak tadı farklıdır. Bu durum et pişirme derecelerinde de kendini göstermektedir. Kimi insanlar etlerini iyi pişmiş severken kimileri bunu eti yakmak olarak nitelendirmekte ve etin az pişmiş bir şekilde yenmesi gerektiğini savunmaktadır. Eti az pişmiş sevenler ise eti çiğ yemekle atfedilmektedir. Velhasıl, etin de birçok pişirme derece bulunmakta ve bu dereceler her kesimden insana hitap etmektedir.
 

Et Restoranlarında Etin Pişme Dereceleri Nasıl Belirlenir? 

 
Et restoranlarında sipariş alınırken, etin nasıl pişeceği sorulur. Sipariş ona göre getirilir. Sevilmeyen bir derecede pişirilmiş eti yemek oldukça zordur. Steak et kültürünün git gide yaygınlaşması, az pişmiş et yeme alışkanlığının da yayılmasını sağlamıştır. Birçok şef, etin az pişmiş yendiğinde asıl lezzetini vereceğini savunmaktadır. Ancak onların karşısında duranlar da yok değildir.
 

Steak Pişirmenin Önemli Püf Noktaları 

 
Steak etlerin pişirme dereceleri üç aşamalıdır. Az, orta ve çok olarak bilinen bu aşamaların ilki olan az pişmiş ette, etin sadece etrafı mühürlenir ve içi tamamen çiğ kalır. Az pişmiş etlerin içi neredeyse hiç pişmez ve kanlı olarak görülür. Bu tür etler 40 derece sıcaklığın altında hazırlanır ve bu şekilde servis edilir.

Orta pişmiş etin içi de pişmeye yüz tutmuşken ateşten alınır ve içi pembe kalır. Bu şekilde hazırlanan etlerin sıcaklığı ise 52 dereceyi geçmez ve bu şekilde servis edilir.

Et 57-60 derece arasında çok pişmiş olarak kabul edilir. Etin içi ve dışı tamamen aynı renkte, pişmiş ve kansızdır. Rengi kahverengidir. Ülkemizde et tüketimi en çok bu aşamada yapılmaktadır. Çok pişmiş olarak kabul edilen bu aşamada bazı aşçılar etin besin değerini yitirdiğini söylese de birçok aşçı etin asıl bu şekilde tüketilmesinin sağlıklı olduğunu söylemektedir.

İsteğe göre bazen etler 60 derecenin üstünde de pişirilebilir. Örneğin bazı şefler daha kısa sürelerde eti 70 derecedeki ısıya kadar yükseltmekte ve eti hızlı bir şekilde pişirerek lezzetini korumasını sağlamaktadır. Ancak birçok steak restoranı olduğu gibi birçok da şef bulunmaktadır. Her ustanın elinin ölçüsü ve mutfak anlayışı farklıdır. Önemli olan zevklerimize uygun eti yiyebilmek ve diğer insanların tercihlerine de saygılı olmaktır.
Yükleniyor...